Participantes 2014

 

ST FLEUR Magorie Mouviman Peyzan Papay (MPP) – Haiti
NSENGUMUREMYI Evariste Movimiento Nacional De Trabajadores Cristianos (MMTC) – Rwanda
MBATA Ntjanyana Simon South African Waste Pickers Association – South Africa
NDHLOVU Delmah Zimbabwe Smallholder Farmer Forum (ZIMSOFF)   Zimbabwe
MBURU Samuel Mburu Kenya National Alliance Of Street Venders And Informal Traders (Kenasvit) – Kenya
LUNGU Joyce Zambia Homeless And Poor People’s Federation – Zambia
HAIDAR Radwan Youth Organization Of The Kurds – Siria
PADILLA HERRERA Nohra Asociación Nacional De Recicladores De Colombia (ARB) – Colombia
BENTO Agostinho Joaquim União Nacional de Camponeses (UNAC) – Moçambique
ROMDHANI Messaoud Tunisian Forum For Economic And Social Rights – Tunisia
SMITH Juliana Farkas The French Organizations Droit Au Logement/No-Vox – France
TODOR Todorov Syndicate Of Informal Workers (Homenet Eastern Europe) – Bulgaria
HANNA SHUKRY BADROUS Michael Spirit Of Youth Association For Environmental Services (Zabaleens) – Egypt
MBATA Ntjanyana Simon South African Waste Pickers Association – South Africa
ESPARZA FLORES Martín Sindicato Mexicano de Electricistas (SME) – Mexio
YASER MOHAMED Shoukry Shehab Institution – Egypt
MAGARA Sheila Shack Dwellers International/Zimbabwe Affiliate – Zimbabwe
SAMUEL John Samuel Shack Dwellers International (Sdi)
DCRUZ Celine Shack Dwellers International (SDI)
KOHLER Bunita Shack Dwellers International
MALABARBA Luigi RIMAFLOW, Fabbrica Recuperata – Communia Network – Italy
HALDER Hunter Re-Food 4 Good – International
CAICEDO CABEZAS José Santos Proceso de Comunidades Negras (PCN) – Brasil
VIVES José Antonio Plataforma Afectados Por La Hipoteca (PAH) – Spain
GONZALEZ UCELO Roberto Parlamento Xinca – Guatemala
ALMPANIS Ioannis Network for Political and Social Rights – Grece
CLOETE Karl Aubrey National Union of Metalworkers of South Africa (NUMSA) – South Africa
HOFF Dena National Family Farm Coalition (NFFC) – USA
MAIDANA Luis Movimiento Nacional Empresas Recuperadas (MNER) – Cooperativa Subpga – Argentina
CARRIZO Deolinda del Valle Movimiento Nacional Campesino Indígena (MNCI) – Argentina
LÓPEZ Wilmar Federico Joachin Movimiento Indígena-Campesino De Chiapas – Mexico
LÓPEZ Diego Sebastián Movimiento De Trabajadores Excluidos (MTE) – Argentina
PIOVIZANI CORDEIRO Rosangela Movimento De Mulheres Camponesas (MMC) – Brasil
LEON TRUJILLO Bolívar Oswaldo Minga Informativa de los Movimientos Sociales (ALAI) – Latinoamérica
CHIWAMBALA Mwanda Wiliki Malawi Union for Informal Sector – Malawi
TEIXEIRA DA FONSECA Glória do N. Liga Operária Católica –
SUÑE DE OLIVEIRA Rodrigo Levante Popular Da Juventude – Brasil
JIMENEZ PIMENTEL Ricardo La Junta – Perú
YOON Geum Soon Korean Women Peasants Association – Korea
KOMMARA Thimmarayagowda G. Karnataka State Farmers Union (KRRS) – India
SUSARLA Aparna Kagad Kach Patra Kashtakari Panchayat – Waste Pickers Collective (KKPKP) – India
KEDARI Rebecca Thomas Kagad Kach Patra Kashtakari Panchayat – India
PREDICALA Andy Jeunesse Ouvrière Chrétienne Internationale (IYCW) Aisbl
PEYRARD Amélie International Coordination Of Young Christian Workers (ICYCW-CIJOC) – France
VYKOUKAL Monika Industrial Workers Of The World (IWW) –
O’CONNELL David Industrial Workers Of The World (IWW)
HENG Sam Orn Independent Democracy Of Informal Economy Associations (IDEA) – Cambodia
BAGOTLO Ofelia Homeless Peoples Fedreation – Philippines
FADRIGO María Sonia Vicenta Homeless Peoples Federation – Phillippines
PICON VEGA María Carmen Hermandad Obrera De Acción Católica (HOAC)
PANDOLFINI Giovanni Genuino Clandestino – Italy
MONTILLA DURAN José Aníbal Frente Nacional Comunal Simón Bolívar (FNCSM) – Venezuela
KAMAL Houria Forum Des Alternatives – Morocco
GUANOLUISA TOAPANTA María L. Federacion Nacional De Recicladores Del Ecuador – Ecuador
LA VEUCE Elvire François Farm Sorkers Association Of Florida – USA
JOHNSTONE Harry Martin John Faith In Community Scotland – Scotland
VAN GEEL Hanny European Coordination Via Campesina
NICHOLSON Paul Charles Enhe Bizkaia (Euskal Herria)– Spain and France
MOLINA Natalia Mabel Corriente Villera Independiente (CVI) – Argentina
GONZÁLEZ MENDOZA Cyntia E. Coord. Nac. de Org. de Mujeres Trabajadoras Rurales e Indígenas (CONAMURI) – Paraguay
RODRIGUES DA SILVA Flávio Jorge Coordenação Nacional De Entidades Negras (CONEN) – Brasil
VILLARREAL MORENO Verónica Consejo Coordinador Obrero Popular (COCOPO – MLN) Mexico
CÁCERES FLORES Bertha Isabel Consejo Cívico de Organizaciones Populares e Indígenas (COPINH) – Honduras
FALL Ndiakhate Conseil National De Concertation Et De Coopération Des Ruraux (CNCR) – Senegal
AYSU Abdullah Confederation Paysanne (CIFTCI-SEN) – Turquia
LÁZARO QUISPE Magdalena Conf. Nacional De Mujeres Campesinas Indigenas Originarias Bartolinas Sissa – Bolivia
CASTRO Esteban Confederación de Trabajadores de la Economía Popular (CTEP) – Argentina
FLORES JIMENEZ Sandra Yadira Condederacion De Trabajadores Por Cuenta Propia
PASCUAL HERNÁNDEZ Daniel Comité De Unidad Campesina (CUC) – Guatemala
BIGKAS ARIENDA Joemedes Children and Youth in Action for Sustainable Future (CYASF) – Philippines
HILEG Elena Centro Sociale Leoncavallo – Italy
SUAREZ RODES Joel Centro Memorial Dr. Martin Luther King, Jr. (CMMLK) – Cuba
DA SILVA CERQUEIRA Beatriz Central Única dos Trabalhadores Minas Gerais – Movimiento Sindical de Maestros (CUT)
DE ALMEIDA CARDOSO Eduardo Central de Movimentos Populares (CMP) – Brasil
MARENTES Carlos Border Agricultural Workers – US/Mexico Border
OLIVERA Rafael Bigkis Lakas Pilipinas (Fishermen) – Philipines
GRIMALDI Yvan Pierre Biffins – Francia
BARANES Andrea Banca Etica – Italia
TOMASI Maurizio Associazione Trentini Nel Mondo Onlus – Italy
LE COEUR Samuel Association des Marchés Economiques Locaux du Recyclage (AMELIOR) – France
BOUJIKIAN Kenarik Associação Juízes para a Democracia – Brasil
JOAO CUMBE CARLOS Rosa Associacao Dos Peradores E Trabalhadores Do Sector Informal (ASSOTSI) – Mozambique
CALLES DE ZALDAÑA Ana María Asociación Nacional de Trabajadores Agropecuarios (ANTA) – El Salvador
ARMESILLA CONDE Santiago Asociación Democracia Real YA (Indignados) – Spain
ORONOZ DOMÍNGUEZ Sonia Asociación Democracia Real Ya (Indignados) – Spain
GARCÍA AGUILAR Lázaro Edgardo Asociación De Trabajadores Del Campo (ATC) – Colombia
FUNES Christopher Asian Social Institute (ASI) and CBSCom Cooperative – Philippines
FERREIRA Lindomar Articulação Dos Povos Indígenas Do Brasil (APIB) – Brasil
ADAMS Wilma Shack Dwellers International (SDI)
MARSHALL Judith Maureen United Steelworkers – USA
LEE Salang Truth Foundation – South Korea